2. Зимни спортове
  3. Канада разгроми Русия с 8:1 на световното по хокей на лед за жени

Канада разгроми Русия с 8:1 на световното по хокей на лед за жени

В другата среща от групата САЩ победи Финландия с 2:1 и остана на върха с пълен актив от 6 точки

Олимпийският шампион Канада разгроми Русия с 8:1 на Световното първенство по хокей на лед за жени в Камлуупс, Британска Колумбия. Домакините реализираха шест безответни гола във втората третина и записаха първи успех в груа "А", след като в първия си мач загубиха с 1:3 от защитаващия титлата си САЩ.

Рускините имаха гол аванс след първите 20 минути след точен изстрел на Ия Гаврилова, който влезе в историята, тъй като за първи път "Сборная" взимаше преднина срещу Канада на световен шампионат. Ребека Джонсън изравни в 40-ата секунда на втория период, а в следващите по-малко от пет минути домакините вкараха още четири гола, което на практика реши всичко. Джонсън допринесе с още три асистенции, а Хали Кжизняк и Мийгън Микелсон се разписаха по два пъти.

В другата среща от групата САЩ победи Финландия с 2:1 и остана на върха с пълен актив от 6 точки. Скандинавките поведоха в 5:03 минута с гол на Мишел Карвинен при един от общо седемте си точни удара в срещата. Хилари Найт изравни 58 секунди преди края на периода, а Джослин Лемуро-Дейвидсън донесе успеха в началото на втората част.

Американките имаха огромно превъзходство и отправиха 51 изстрела към вратата на съперника, но Меери Райсанен отрази цели 49 от тях. Финландия е бронзов медалист от последното световно първенство.

В група "Б" Швеция записа втори успех след 2:0 срещу аутсайдера Япония.

Пернила Винберг и Ема Елиасон вкараха в началото на третата част, а вратарката Сара Гран записа "шутаут", след като отрази всичките 15 удара на азиатките.

Тереза Ванишова се отличи с две попадения, а Чехия записа първи успех в турнира след 3:1 над Швейцария./