1. Novsport
  2. Зимни спортове
  3. Олимпиадата ще бъде "телевизионна реалност" за руснаците

Олимпиадата ще бъде "телевизионна реалност" за руснаците

Руските силови структури и паспортният режим гарантират сигурна защита на най-скъпата олимпиада досега. Обикновените хора в Русия ще я гледат по телевизията, пише вестник "Ведомости"

Олимпиадата ще бъде "телевизионна реалност" за руснаците

Руските силови структури и паспортният режим гарантират сигурна защита на най-скъпата олимпиада досега. Обикновените хора в Русия ще я гледат по телевизията, пише вестник "Ведомости". Според социолозите от центъра ВЦИОМ нула процента от запитаните се канят да гледат олимпиадата от трибуните, посочва изданието. 

 
Прави обаче уговорката, че резултатът не важи автоматично за цялата страна, като напомня статистическата грешка от 3,4 на сто и официалната прогноза, че в Сочи ще пристигнат 200 000 туристи от страната и чужбина. 
 
При все това нула процента жители на Русия ще присъстват и на мачовете от световното по футбол през 2018 г. Също толкова - нула процента зрители от федерацията са присъствали на проявите покрай срещата на Азиатско-Тихоокеанското сътрудничество във Владивосток през 2012 г. Нула процента граждани на Русия са гледали на живо и универсиадата в Казан през 2013 г. 
 
"Не можеше ли да спестим от строежите и да проведем всички прояви във временен декор, достатъчен за хубава картина от екрана? Все едно за хората всичко, което става там, е телевизионна реалност", пита се изданието в редакционен коментар. 
 
Според социолозите хората в Русия са чудесно информирани за мегапроектите и повечето смятат, че те носят главно ползи (62 на сто), а не вреди (25 на сто) за града домакин, а също и за Русия като цяло (60 срещу 29 на сто). Средностатистическият руски жител обаче би желал да се включи в нещо наистина значително, както сочи допитване на фонда "Обществено мнение". 
 
През октомври 50 на сто от запитаните руски жители са заявили, че искат да видят с очите си щафетата с олимпийския огън. 
 
Според "Ведомости", тъкмо тя е станала народното олимпийско събитие, а самата олимпиада вече е друг въпрос, посочва Би Би Си. За нея са изхарчени 1,5 трилиона рубли; ще я охраняват близо 70 000 военни, полицаи и други силови дейци. За зрителите са въведени специални "фенски паспорти" и организаторите могат да отказват издаването им, без да посочват причини. 
 
Според вестника олимпиадата в Сочи има особен статут, тъй като президентът Владимир Путин лично следи проекта. Това излъчва към обществото двусмислен сигнал: проектът ще бъде осъществен на всяка цена, но обществото е по-добре да стои настрана от него. 
 
Според социолога Антон Олейник, цитиран във вестника, отношенията между власт и общество в страни като Русия е удобно да се оприличат на пясъчен часовник: в тях има горна сфера - властващият елит, и долна - обикновените граждани. 
 
"Двете сфери до голяма степен са автономни. Щом статутът на големите проекти бъде повишен до президентски, това ги маркира за обществото като спадащи към горната част от пясъчния часовник", твърди експертът.
 
Владимир Зографски с първи точки за сезона в Световната купа

Българският скачач с 29-о място в Лилехамер

След грешка: Алберт Попов 18-и в слалома в Гургл

Победител стана французинът Клеман Ноел

Зографски преодоля квалификацията и за второто състезание в Лилехамер

Българският състезател в ски скока с 25-и резултат

Алберт Попов е 6-и след първия манш на слалома в Гургъл

Лидер е французинът Клеман Ноел

Резултати НХЛ

Вижте и лидерите в отделните дивизии

Зографски започна сезона с 31-во място за Световната купа

В Лилехамер победител стана германецът Пиус Пашке

Зографски премина квалификацията за старта на сезона в Световната купа

Най-добър резултат в Лилехамер записа австриецът Ян Хьорл

Микаела Шифрин с победа №99 в Световната купа

Албанката Лара Колтури остана втора в слалома в автстрийския курорт Гургл

Александър Георгиев донесе победа на тима си в НХЛ

Вратарят с български корени Александър Георгиев донесе втора поредна победа и общо 5-а в последните 6 мача на своя Колорадо Аваланч