1. Novsport
  2. Зимни спортове
  3. Рекордите, с които ще запомним Сочи 2014

Рекордите, с които ще запомним Сочи 2014

Руските спортисти завършиха на първо място в класирането по медали с безпрецедентните 13 златни медала, най-доброто постижение в цялата история на страната

Рекордите, с които ще запомним Сочи 2014

22-ите Зимни Олимпийски игри в Сочи вече са в историята, а руските спортисти завършиха на първо място в класирането по медали с безпрецедентните 13 златни медала, най-доброто постижение в цялата история на страната. Освен това, те могат да се похвалят и с общо 33 медала. Толкова златни медали руснаците са имали единствено на Зимните игри през 1976-а година, но в Сочи домакините взеха медали в 10 различни вида спорт. И докато Русия не успя да спечели златен медал в нито един от отборните спортове при четири възможности- хокей и кърлинг в двата пола, то канадците взеха златото и в кърлинга, и в хокея. Това е рекорд, който трудно ще бъде подобрен, още повече че на следващите Зимни олимпийски игри не се предвижда увеличаването на броя на отборните дисциплини.



Норвежкият биатлонист Оле Ейнар Бьорндален, истинска легенда в зимните спортове, обяви края на кариерата си след завършването на сезона. На своите 40 години той има пълното право да го направи, а в Сочи той стана и рекордьор по броя на спечелените награди на Зимни олимпийски игри. В неговата витрина има вече 13 медала, от които осем златни. В Сочи той подобри постижението на своя сънародник- скиорът Бьорн Дели, който има 12 олимпийски медала. На завършилите вчера Игри Бьорндален спечели два златни медала- в спринта и в смесената щафета. Бьорндален и беларуската биатлонистка Даря Домрачова според слуховете, имат нещо повече от обща професия. Домрачова стана главната героиня в Сочи в женския биатлон, като спечели три златни медали в индивидуалните дисциплини- преследването, масовия старт и индивидуалния старт.



По-рано нито една биатлонистка не е успявала да постигне подобно нещо и сега Домрачова с пълно право може да се нарича най-титулованата състезателка в своя спорт. Постижението на руската мъжка щафета в биатлона не е нещо кой знае какво, но пък успехът на Александър Волков, Евгений Устюгов, Дмитрий Малишко и Антон Шипулин си остава в историята. Тяхното постижение е първо за страната от Олимпийските игри през 1988-а година, когато все още съществуваше СССР.



Руските ски-бегачи се наредиха до Норвегия и Швеция в мъжкото бягане на 50 километра, свободен стил, което традиционно е в последния ден на Олимпиадата. Тримата руснаци, които завършиха с медалите Александър Легков, Максим Вилегжанин и Иля Чернусов дублираха успеха на Норвегия от 1924-а година и на Швеция от 1928-а година. Дори два медала за една страна не се беше случвало от 30 години насам, когато в Сараево злато и сребро за Швеция донесоха Томас Васберг и Гунде Сван.

 

При жените подобно постижение регистрираха норвежките скиорки, като Марит Бьорген, Терезе Йохауг и Кристин Стейра повториха постижението на щафетата на СССР от 1988-а година. Тогава тройката беше окупирана от Тамара Тихонова, Анфиса Резцова и Раиса Сметатина, като тогава ски-маратонът при дамите беше 20 километра. След края на Олимпиадата в Сочи Марит Бьорген стана и най-успешната ски-бегачка в историята на Зимните игри с 10 медала, изпреварвайки знаменитата рускиня Любов Егорова. У Бьорген в момента има 6 златни медала, като в Сочи тя победи в скиатлона, в отборния спринт и в масовия старт на 30 километра.

 

Единственият руски спортист, който стана трикратен олимпийски шампион на домашна сцена, стана Виктор Ан. Кореецът с руски паспорт донесе изобщо първите медали в историята на шорттрека за Русия. Като се добави и медалите му за Република Корея през 2006-а година, той стана състезателят в този спорт с най-много награди.



По общ брой той има колкото американеца Аполон Антон Оно, за когото златните медали обаче са само два. Още един чужденец донесе трофеи за Русия - сноубордистът Виктор Вайлд или Вик Уайлд, както е истинското му име, спечели паралелния слалом - първи златен медал за Русия в тази дисциплина при мъжете.



Първи златен медал за Русия имаше и в бобслея, когато Александър Зубков донесе титлити и на двойки, и при четворните бобове. 17-годишната Аделина Сотникова също взе исторически златен медал. Въпреки традициите на страната в този спорт, Сотникова стана първата рускиня, която триумфира в индивидуалната надпревара при жените. Съветските фигуристки са печелили досега бронз на Кира Иванова в Сараево през 1984-а година и сребро и бронз на Ирина Слуцкая. Няколко рекорда за преодоляване на възрастова граница също бяха поставени на Игрите. В алпийските ски 36-годишният Боде Милър, спечелил бронз в Супер-Г, стана и най-възрастният медалист в този спорт. 19-годишният норвежец Хенрик Кристоферсен, който е бронзов медалист от слалома, е най-младият.
 

С блестящо постижение могат да се похвалят и германските състезатели в шейните, които взеха четири златни медала. Отчитайки, че в Сочи за първи път имаше щафета в шейните, то германците поставиха сериозен ориентир за бъдещето в този спорт. Успехите на германските състезатели в шейните и тоталната им доминация може да се сравни с холандските традиции в кънки-бягането. Холандците от много време насам са водещи, но такъв триумф те не са имали никога. От 36 разиграни медала, холандските кънкобегачи взеха 23, като победиха в осем дистанции от 12 възможни. В четири дисциплини - при мъжете на 500, на 5000, на 10 хиляди и при жените на 1500 метра, холандците заеха целия подиум. И двете щафети пък се прибраха със злато от отборните спортове.

Владимир Зографски с първи точки за сезона в Световната купа

Българският скачач с 29-о място в Лилехамер

След грешка: Алберт Попов 18-и в слалома в Гургл

Победител стана французинът Клеман Ноел

Зографски преодоля квалификацията и за второто състезание в Лилехамер

Българският състезател в ски скока с 25-и резултат

Алберт Попов е 6-и след първия манш на слалома в Гургъл

Лидер е французинът Клеман Ноел

Резултати НХЛ

Вижте и лидерите в отделните дивизии

Зографски започна сезона с 31-во място за Световната купа

В Лилехамер победител стана германецът Пиус Пашке

Зографски премина квалификацията за старта на сезона в Световната купа

Най-добър резултат в Лилехамер записа австриецът Ян Хьорл

Микаела Шифрин с победа №99 в Световната купа

Албанката Лара Колтури остана втора в слалома в автстрийския курорт Гургл

Александър Георгиев донесе победа на тима си в НХЛ

Вратарят с български корени Александър Георгиев донесе втора поредна победа и общо 5-а в последните 6 мача на своя Колорадо Аваланч