2. Зимни спортове
  3. Сани Жекова втора на световната купа по сноуборд във Вейсоназ

Сани Жекова втора на световната купа по сноуборд във Вейсоназ

Водещата българска сноубордистка Сани Жекова потвърди върховата си форма с второто място днес в старта за Световната купа по сноубордскрос във Вейсоназ

Водещата българска сноубордистка Сани Жекова потвърди върховата си форма с второто място днес в старта за Световната купа по сноубордскрос във Вейсоназ (Фр). В своя старт №80 за СК 24-годишната софиянка бе безапелационна още от квалификациите вчера. В тях Сани даде второ време, като остави пред себе си само трикратната световна шампионка в дисциплината и сребърна от олимпиадата през 2006 г. Линдзи Джакобелис (САЩ). Във финалните серии Жекова също бе на нивото на най-добрите в света и с лекота стигна до битката в големия финал. В него българската звезда бе пресирана от бронзовата медалистка от олимпиадата в Торина 2006 Доминик Малте (Кан) и не успя да се бори до края за първото място с Джакобелис. В крайна сметка американката спечели победата, а Сани остана малко зад нея със среброто, а трета е Малте.

Подиумът за Жекова е нейн десети за световната купа. Досега тя има 2 победи, 5 втори места и 3 трети. През новия сезон Сани почна с шесто място в Телърайд (САЩ) през декември и сега във Вейсоназ е втора. Днешното състезание бе на мястото на старта в Бад Гащайн (Ав), който бе отменен. В събота Жекова ще кара квалификация за втория старт във Вейсоназ, а финалите са в неделя (22 януари). В класирането за Световната купа в дисциплината сноубордкрос Сани вече е трета с 1200 т, а първа с 2000 е Джакобелис, която спечели и първия старт в Телърайд. Малте е втора с 1400.

„Трасето бе много трудно с една определено доста скоростна първа част, коментира от Вейсоназ Виктор Жеков, баща и личен треньор на Сани. – Във финалната част бе много важно бордовете да вървят добре, защото имаше едно леко, но дълго изкачване. Сани е много доволна от представянето си, още повече, че кара с контузия. По време на тренировките вчера си удари лошо лакътя на дясната ръка в един от коловете държащи мрежите. Ние направихме всичко възможно да наутрализираме тази болка и днес тя да кара без проблеми”.