2. Зимни спортове
  3. САЩ наказа домакина Финландия с 4:1 на световното по хокей

САЩ наказа домакина Финландия с 4:1 на световното по хокей

Швеция разгроми Норвегия с 5:1

Крейг Смит отбеляза хеттрик, а вратарят Джон Гибсън пази великолепно на вратата на американския национален отбор по хокей на лед, който се наложи с 4:1 над Финландия в среща от група "Б" на световното първенство в Хелзинки, с което САЩ се изравни с Русия на върха на група "А". Включването на Гибсън в стартовата петица беше изключително рискован ход, но 19-годишният хокеист се отплати със страхотна игра на своята врата. До момента, кариерата на Гибсън преминава предимно в младежките дивизии на канадското хокейно първенство, където той печели три титли - във възрастови групи до 17 години, до 18 години и на тазгодишен младежки турнир, където беше определен за най-полезен играч и най-добър вратар.

"Бях малко нервен, защото играехме срещу Финландия пред тяхната публика. Или пък, може би, по-скоро бях превъзбуден, а не нервен. Те имаха няколко добри положения в началото, но след това ние се отърсихме от умората от предния ден и заиграхме нашата игра", каза Гибсън.

Първият гол на Смит беше изравнителен в мача и той беше отбелязан в края на първата третина. Той получи шайбата на далечната щанга след пас на Дейвид Мос, с когото игра в първата офанзивна линия в присъствието и на Пол Щастни. Мос и Щастни завършиха мача с две асистенции. И въпреки че бяха притиснати в собствената си зона в първия период, американците успяха да отблъснат Финландия и да стигнат до още три гола. Смит използва хубаво блокиращо движение на Мос и вкара за 2:1 след 3.22 минути игра в третата част, а Стивън Джонта отбеляза третия гол, след като открадна шайбата от Юхамати Алтонен в неутралната зона. Последният гол на Смит беше вкаран на празна мрежа.

"Гибсън изнесе невероятен мач. Той е доста развит за своята възраст и ни помогна много за тази победа. Всички се радваме за него", каза авторът на три гола във финландската врата Смит. Швейцария спечели четвърти пореден мач на световните финали, след като се наложи със 7:1 над Словения и оглави еднолично класирането в група "А". Денис Холенщайн завърши мача с два гола и две асистенции, а Симон Боденман и Лука Кунти - с по гол и две асистенции. Андрес Амбул и Рето Зури пък добавиха по едно попадение и по едно голово подаване.