2. Зимни спортове
  3. Световна титла за Беломъжев и в преследването!

Световна титла за Беломъжев и в преследването!

Българинът за втори път е над всички на световно студентско първенство по ски ориентиране в Русия

Станимир Беломъжев спечели титлата в преследването на Първото световно студентско първенство ски ориентиране, което се провежда в Тула, Русия, съобщиха от Българската федерация по ориентиране.

За Беломъжев това е втора титла на шампионата, след като победи и в спринта.

Петте секунди преднина, която извоюва в спринта, се оказаха достатъчни за българина да се отскубне от преследвачите и да пресече първи финалната линия в преследването.

Маршрутът на мъжете по вариант бе с дължина 8 200 метра, 75 метра денивелация и 17 контролни точки, а на жените 5 600 метра, 65 сб. изкачване и 15 контролни точки.

Беломъжев преодоля трасето за 33:01 минути.

Втори финалната линия пресече стартиралият с 12-и номер финландец Теро Линаинмаа, който имаше изоставане от 51 секунди в спринта, а трети финишира шестия от спринта Юри Уситало (Финландия), финиширал 30 секунди след Беломъжев.

При жените победителка е Ана Улвенсоен (Норвегия), следвана от финладките  Санна Пуса и Соня Морски.

Българската представителка при жените Антоанета Дяксова зае 17-о място.

На 13 февруари (събота) е почивен ден на шампионата, а на 14 февруари (неделя) е смесената спринтова щафета. На 15 февруари (понеделник) е средната дистанция с масов старт.