1. Novsport
  2. Зимни спортове
  3. Унжиев остана завинаги под К2

Унжиев остана завинаги под К2

Думите на Джордже Димареску се потвърдиха

Унжиев остана завинаги под К2
Петър Унжиев е загиналият алпинист под връх К2 (8611 м). Първоначално новината бе съобщена от Джордже Димареску, който публикува на сайта everestnews.com репортаж за срещата си с българина. За огромно съжаление думите на румънския алпинист с американски паспорт се потвърдиха и от член на международната експедиция, в която участва Петър.

40-годишният ни алпинист е намерил смъртта си на втори височинен лагер (около 6700 метра), както описа и Димареску. Според официалната версия причината за фаталния край е височинна болест, която попречила на Унжиев да се върне до базов лагер.
От експедицията на българина ATP International K2 2010 разкриха, че близките му поискали тялото да бъде погребано край лагер 2. По принцип репатрацията от подобно място е почти невъзможна и изключително скъпа.

Тепърва предстои да се уточнят обстоятелствата около трагедията, разиграла се в петък вечерта. Според Димареску роденият в Ботевград алпинист е бил изоставен в безпомощно състояние от пакистански планински водач. Самият румънец поднесе извинения на семейството на загиналия, че не му е помогнал. Той чул, че Петър агонизира в палатката си, и си казал, че трябва да го погледне, преди да тръгне надолу. След това обаче Димареску забравя или нарочно не го прави.

Джордже, който има успешни изкачвания на няколко осемхилядника, се превръща във фатален образ за българския алпинизъм. Случката с Унжиев злокобно напомня за националната експедиция до Еверест през 2004 г. Тогава под върха изчезна Христо Христов, а Димареску по същия начин публикува разказ, че е срещнал българин в окаяно състояние, който по всяка вероятност е починал. Малко след това той видя и племенницата на Христо Проданов - Марияна Масларова, която също загина тогава.

Новината за кончината на Петър предизвика доста коментари сред българските високопланинци.

Някои от тях са на мнение, че 40-годишният бивш състезател по бягане на средни и дълги дистанции не е бил подготвен добре технически. К-2 е най-трудният връх и допуска малцина до себе си. Унжиев се занимава с алпинизъм едва от три години, като дебютира с изкачване на Монблан.

Има три неуспешни опита на Манаслу (8163 м), като при единия едва не загива заради височинна болест. Заспива за кратко, но се сепва и успява да си бие мускулна инжекция дексаметазон. В съседната палатка обаче пред очите му умира един италианец.
Двамата основни партньори на българина за К2 - Максут Жумаев и Василий Пивцов, имат по 13 осемхилядника в кариерата си.
Двамата казахи са били далече от Петър по време на трагедията - излетели са тепърва към Исламабад часове след смъртта му. Най-логично изглежда той да е подготвял палатковите лагери, преди тримата да тръгнат на горе.

По предварително обявената програма Унжиев, Жумаев и Пивцов трябваше да атакуват върха в края на юли по класическия маршрут от югоизток (реброто Абруци).

Унжиев е имал невероятна издръжливост, но според специалисти - доста скромен опит в алпинизма и катеренето. Въпреки това той демонстрираше голяма увереност в собствените си възможности. На физическите му качества са се възхищавали дори шерпи, но по всичко личи, че един такъв го е изоставил във фаталната нощ.


31 500 лева струва участието на Петър

Около 31 500 лева струва участието на Петър Унжиев в международната експедиция до К2. Загиналият българин бе формален водач на групата от 18 алпинисти, някои от които с доста сериозен опит. Опитът за изкачването на втория по височина връх бе под егидата на Столичната община. Лично кметът на София Йорданка Фандъкова изпрати писмо до Унжиев, в което му гарантира подкрепа и пожелава успех в трудното начинание. От друга страна, Петър се договорил с БНТ за заснемането и излъчването на поредица от филми за експедицията до К2.

Според запознати бившият маратонец е получил финансова подкрепа и от други места за мащабния проект с казахите. При успех на К2 още есента тримата трябваше да поемат към осемхилядника Манаслу, а за края на годината бе планувано най-рисковото събитие от амбициозния календар - зимно изкачване на Еверест.

Преди 5 г. двама наши се отказаха на 8150 м

Четирима българи опитаха неуспешно да покорят К2 преди 5 години, но поне се върнаха живи и здрави. Дойчин Боянов, Боян Петров, Иван Темелков и д-р Любомир Младенов бяха част от българо-полска експедиция до Каракорум, която също бе избрала маршрута по реброто Абруци.

Най-близо до историческо покоряване на върха бяха Дойчин и Боян, които обаче се отказаха на 8150 метра заради лошото време. Иван пък стигна до подножието на Черната пирамида (7700 м).


Дойчин е вторият българин след Христо Проданов, изкачил Еверест без кислород. Преди 3 години той и дългогодишният ни алпинист Николай Петков покориха друг осемхилядник - Нанга Паргат (8125 м). К2 е недостижима мечта не само за българските алпинисти. Според официалната статистика на втория по височина връх (8611 м) са стъпили и впоследствие слезли безопасно едва 270 души (за справка на Еверест са се качили над 3000). Загиналите са близо 70. 

ОБЗОР: Александър Георгиев помогна на Колорадо за победа с дузпи

Вижте всички резултати и лидерите в отделните дивизии на НХЛ

"Шифрин е най-великата за всички времена"

Бившата германска звезда в алпийските ски Феликс Нойройтер похвали американката Микаела Шифрин

Алберт Попов: Подготовката ми е насочена към януари и февруари

"Двата старта бяха много различни", каза скиорът

Алберт Попов и Александра Жекова с дарения за „Музея на спорта“ по случай 100 години БФ Ски

„Музея на спорта“ се сдоби с дарения от наши състезатели в ските и сноуборда на тържествена церемония

Резултати от НХЛ

Вижте класирането в отделните дивизии

Владимир Зографски с първи точки за сезона в Световната купа

Българският скачач с 29-о място в Лилехамер

След грешка: Алберт Попов 18-и в слалома в Гургл

Победител стана французинът Клеман Ноел

Зографски преодоля квалификацията и за второто състезание в Лилехамер

Българският състезател в ски скока с 25-и резултат

Алберт Попов е 6-и след първия манш на слалома в Гургъл

Лидер е французинът Клеман Ноел