2. Зимни спортове
  3. Ванкувър удари с 2:1 Детройт в НХЛ

Ванкувър удари с 2:1 Детройт в НХЛ

Кенъкс увеличиха преднината си на 10 точки в Западната конференция

Отборът на Ванкувър Кенъкс спечели дербито на деня в Националната хокейна лига, след като се наложи с 2:1 над Детройт и увеличи преднината си на 10 точки на върха в Западната конференция.

Ванкувър води със 105 и осем мача до края на редовния сезон, а Детройт заема 2-ото място с 95. Даниел Седин вкара и двата гола за победителите, а вратарят им Роберто Луонго спаси 39 удара. Така Ванкувър спечели осем от последните си девет мача, а Седин излезе на върха в класацията гол+пас с 95 точки. Шведът не е отбелязал гол или пък подал асистенция само в един от последните си девет мача.
За домакините от Детройт почетното попадение реализира Иржи Худлер 8:22 минути преди края на срещата при числено превъзходство. Така Детройт остава в трети пореден мач без победа, включително и поражение след дузпи от Питсбърг преди два дни.

В друга интересна среща на Запад Сан Хосе се доближи само на точка от 2-ото място, след като разби с 6:3 Калгари Флеймс. Акулите имат 94 точки и дръпнаха с три пред Финикс Койотис в битката за 1-ото място в Тихоокеанската дивизия. Патрик Марло и Тори Мичъл вкараха по две шайби за победителите.

Другите два бяха дело на Андрю Десжарден, за когото това е първо попадение в Лигата, както и на Логан Кутюр. Победата е четвърта поредна за Сан Хосе, но днешната пък усложни задачата на Калгари да се класира за плейофите. Пламъците се смъкнаха на 10-о място в Конференцията, след като Анахайм се наложи с 4:3 след продължение над Далас Старс.
Неостаряващият финландец Теему Селане изравни за 3:3 и спаси Патоците от загуба 5,4 секунди преди края, а Кам Фаулър донесе успеха на Анахайм с точен изстрел 1:42 минути след началото на допълнителното време. С тази победа Анахайм се изкачи на 8-о място на Запад с 87 точки и изпревари точно Далас, който е 9-и.

Шампионите от Чикаго Блекхоукс размазаха с 4:0 предпоследния в Източната конференция Флорида Пантърс и събраха 88 точки, с който актив си поделят 5-7 място на Запад. Вратарят на победителите Кори Кроуфорд спаси 23 удара и регистрира четвърти мач през сезона със суха мрежа. Головете вкараха Брент Сийбрук, Патрик Кейн, като двамата добавиха и по една асистенция в актива си, както и Виктор Сталберг и Томаш Копецки.