2. Зимни спортове
  3. Вашингтон срази Питсбърг

Вашингтон срази Питсбърг

Намиращият се в отлична форма отбор на Вашингтон вкара последните четири гола за победата с 6:3 над действащия шампион в Националната хокейна лига (НХЛ) - Питсбърг. В първата среща за сезона между два от фаворитите в Източната конференция "първа звезда" стана руското крило и основен голмайстор на гостите Александър Овечкин, който се отчете с две попадения.

Капитанът Сидни Кросби откри за домакините от Питбърг в "Мелън Арина" в началото на първата част, но Вашингтон стигна бързо до гол за 1:1 с точен удар на Майк Нъбъл. Последваха два обрата чрез попадения на Ерик Фер за столичани и дебютантът Ник Джонсън и Крис Летанг за Пингвините, преди Овечкин да донесе равенството в края на втората третина.

В последната част на леда имаше само един отбор - този на Вашингтон. Точни за успеха бяха Томас Флайшман, Никлас Бекстрьом и Овечкин на празна мрежа. Дрю Милър вкара първия си гол при изпълнението на дузпи за победата на вицешампионите от Детройт с 4:3 над Минесота в драматичен двубой в Сейнт Пол. Милър бе точен в осмия рунд на дузпите, с което Червените криле се спасиха като по чудо от разигралите се в третата част и продължението домакини.

Джими Хауърд спря шест шайби при изпълнението на дузпи, като най-важната от тях бе победната на Ерик Беланж в последния осми рунд. Милър, Патрик Ийвс и Тод Бертуци вкараха в редовното време за Детройт, докато при дефицит от 1:3 в третия период точни за Минесота бяха Мартин Хавлат и Андрю Брюне. Роби Ърл вкара още един гол за домакините за 1:1 във втората третина.

На първо място в двете конференции на НХЛ обаче са Чикаго и Сан Хосе, които продължават своя победен ход. Чикаго победи с 3:1 Калгъри и поведе с цели 13 точки пред Нешвил на върха на Централната дивизия. Бен Ийгър вкара победния гол само 5:52 минути преди последната сирена, а Анти Ниеми спаси 19 шайби за победителите. Другите два гола бяха дело на Патрик Кейн и Дънкан Кейт. Джейми Лундмарк вкара за отбора на Калгъри, който записа шестата си поредна загуба в НХЛ.

В Сан Хосе, Калифорния, Акулите не срещнаха никакви проблеми срещу гостуващия Анахайм и победиха с 3:1 своят най-голям враг от последните няколко сезона. Марк-Едуард Влашич и Роб Блейк вкараха два от малкото си голове във втората част с асистенции на Патрик Марло. Канадецът добави сам последния гол в празната мрежа на гостите секунди преди края.

Попадението на Мат Белески за Анахайм не спря устрема на Акулите, които записаха четвъртата си поредна победа. Двете точки оставиха Сан Хосе на върха на Западната конференция със 74 от 51 мача, колкото има и отборът на Чикаго. Лидер в Източната конференция е Вашингтон със 70 точки, като само тези три отбора имат реален шанс за спечелване на трофея на президента в края на редовния сезон на НХЛ.