2. Зимни спортове
  3. Владимир Илиев получи наградата “Сребърен сокол” за мъжество, воля и спортно майсторство

Националният треньор Николай Захаров посочи три акцента за следващия сезон

Българският биатлонист с най-високи постижения този сезон Владимир Илиев получи днес наградата “Сребърен сокол” от Пресклуб “България”. На церемонията присъстваха съотборниците на Владо Антон Синапов, Димитър Герджиков и Иван Златев, старши треньорът Николай Захаров и Надежда Алексиева от УС на федерацията. Соколът символизира от древността неугасващия стремеж на човешкия дух към победа, силата на волята и смелостта. Първи носител на приза стана Кубрат Пулев в края на 2011 г. за първата титла на страната ни в профибокса, а през 2014 г. бижуто стана притежание на първата ни европейска шампионка по бокс Стойка Петрова.

Владимир Илиев записа 6-о и 8-мо място на Световното първенство за мъже и жени във Финландия с участието на 140 души, преди това донесе бронзов медал от Европейското първенство, а в генералното класиране за Световната купа завърши 25-и, успех, непознат в мъжкия ни биатлон от края на 80-те години на ХХ в. През следващия сезон ще се стремя най-малко да повторя тези резултати, заяви състезателят. Старши треньорът Н. Захаров изрази задоволство от постигнатото, но добави, че Владо е могъл да завърши с още 2-3 призови класирания в стартовете за Световната купа, само че много малко не му е достигнало. В биатлона 30 секунди разлика са 20 места, напомни специалистът.

Той подготвя в момента отчетния си доклад пред федерацията и залага на три акцента в програмата си за следващия сезон: най-напред участие на Световното първенство по летен биатлон в Румъния през август, Европейското първенство в Тюмен, Русия и Световното първенство в Осло, Норвегия. Надежда Алексиева увери, че федерацията ще направи всичко възможно за доброто осигуряване на състезателите, така както и досега. Всичко необходимо имахме този сезон, ски, екипировка, патрони, възстановителни, заявиха биатлонистите. Все пак трябва да се простираме според нашата черга, няма как да се мерим със страни като Норвегия, Швеция, Германия, за които пристигат по цели камиони с вакса на състезание, казаха националите.

Всеки от тях е направил равносметка на своите резултати и какво трябва да подобри.  Антон Синапов не е доволен, но много е боледувал и това е нарушило подготовката му. Сега ще тренира да подобри стрелбата от прав. Да стабилизира стрелбата си е поставил за цел Димитър Герджиков. Съжалява, че не се е класирал за преследването на Световната купа и следващата зима това ще е негов приоритет. Хроничен синузит мъчи Иван Златев всяка година, но той се бори мъжки със страданието. Иска да се нареди сред първите 40, за да вземе точки за Световната купа другия сезон.

Всяка година е крачка към Олимпийските игри 2018 . На най-голямото състезание в света след три години отборът може да се бори за призово класиране в щафетата, обобщи елитната бивша състезателка, сега част от ръководството на БФ Биатлон Надежда Алексиева.

Националният мъжки отбор по биатлон ще започне подготовка в средата на май, след това ще има 10-дневен лагер на глетчер в Австрия. После тренировките ще продължат през лятото в България, съобщи Захаров.