2. Зимни спортове
  3. Женската щафета в биатлона на крачка от сензация в Оберхоф

Женската щафета в биатлона на крачка от сензация в Оберхоф

Българките с рекордно класиране в последните години

Българският женски отбор по биатлон бе на косъм от сензацията в първия за новата година старт при щафетите за Световната купа – състезанието в Оберхоф.

За днес бившият национал и настоящ треньор на дамите Михаил Клечоров избра нестандартна подредба на квартета ни. Така на първи пост стартира Даниела Кадева, следвана от Емилия Йорданова, младата надежда Милена Тодорова и накрая Десислава Стоянова.

Тактиката на наставника се оказа доста печеливша или поне в началото, като българките шокираха далеч по опитните си конкурентки, като на първите два поста се движеха в топ 5 след страхотни стрелби в неприятното, ветровито и снежно време в Оберхоф. Така Йорданова успя да предаде щафетата на Тодорова на страхотното 8-мо място с доста малка за тима ни разлика от лидерките - 1.26,1 мин. след нула наказателни обиколки и само 3 допълнителни патрона за 4-те стрелби на първите два поста.

За съжаление младата биатлонистка не издържа на напрежението и се пропука във второто посещение на стрелбището от положение прав, където не успя да свали мишените и с помощта на 3-те допълнителни патрона, като се наложи да влезе в наказателния рунд. Въпреки това Милена Тодорова успя да предаде щафетата на Деси Стоянова на 10-ата позиция.

Оказа се обаче, че днешния ден не бе на късмет на опитната биатлонистка, която не бе особено точна на рубежа. От положение легнал Стоянова се размина с наказателната обиколка, след като успя да свали трите пропуснати мишени с точно толкова допълнителни патрона. За съжаление обаче в стрелбата от прав Деси направи цели 4 пропуска, като успя да свали само още 1 мишена с 3 допълнителни патрона и трябваше да завърти 3 наказателни рунда.

Това отпрати българската щафета на 14-ата позиция в крайното класиране с 4 наказателни обиколки и 12 допълнителни патрона. Въпреки малшанса обаче това бе първо толкова успешно класиране за женската ни щафета на Световна купа в последните години.

Победата днес извоюва отборът на Русия, които показаха доста точен мерник в лошото време в Оберхоф и завършиха без наказателна обиколка, като използваха само с 8 допълнителни патрона. След тях се наредиха германките с 2 рунда и 10 допълнителни патрона, а трети останаха чехкините с 1 наказателна обиколка и едва 6 допълнителни патрона.

По-късно днес е стартът на щафетата при мъжете, където се очаква по-добро класиране за България.